A hideg levegő fajsúlya jóval nehezebb, mint a meleg levegőé, így a klímát bekapcsolva azt fogjuk tapasztalni, hogy a hideg elterül az alsó szinten, és a lenti, melegebb levegőt felszorítja a lakás felső részébe. Az az áramlás fordítva is igaz, fűtés esetén a meleg kizárólag felülre áramlik és az alsó szinten továbbra sem változik a hőmérséklet. Ez az egyik oka, hogy nem szoktuk javasolni a lépcsőfordulóba történő klímaszerelést. A másik érv ellene sokkal prózaibb, nagyon gyakran szerelhetetlen a klíma mivel a lépcsők magasságát ki kell egyenlíteni, sokszor csak állványozással, pallózással felszerelhető a beltéri egység. Ráadásul ez nem egyszeri probléma, mivel a klíma bármilyen meghibásodása, sőt, a klíma éves karbantartása esetén is újra elérhetőnek kell lennie a készüléknek, így szerelhetőnek kell maradni a készüléknek.
Több alkalommal is előfordult már, hogy lépcsőfordulóba felszerelt klíma átszerelésére kértek fel minket, mivel a tulajdonos előtt is bebizonyosodott a használat során, hogy nem a legjobb megoldást választották a lakás klimatizálására.
Hova tegyük a klímát?
A tetőterek esetében sem a folyosóra, sem a lépcsőfordulóba felszerelt klíma nem lesz megoldás, mivel azon túl, hogy lefolyik a hideg az alsó szintekre, az ajtókon keresztül nem képes a klíma kompenzálni a tető és a tetőablakok felől történő felmelegedést, így csak és kizárólag a szobákba egyesével és közvetlenül beszerelt beltéri egység lesz képes a hűtésre. Itt még az óvatos- csak pár fokot szeretnénk hűteni- álláspont sem érvényesül, mivel a tető felöl még extra hőszigetelés esetén is a normál hőterhelés háromszorosa éri a szobát, és az ajtókeret keresztmetszete közel sem elegendő a felmelegedett levegő lehűtésére. Pont úgy kell elképzelni, mint fűtésben, amelyik szobában van radiátor ott meleg lesz, ahol nem ott pedig hiába fűtjük a szomszédos szobát, nem megy át a meleg, így működik a hűtés is a klímával.
Mit javasolunk?
Gyakorlati tapasztalat, hogy kánikulás nyáron az egyetlen tetőtéri szobában lévő klíma csak enyhíteni tudja a teljes tetőtér, lépcsőház felmelegedését, de ha már egyszerre két berendezést működtetünk, nyitott ajtókkal, akkor nagyon hatékonyan hűthetjük a ház felső részét. A lépcsőn leáramló hideg pedig a lakás alsó szintjén is képen kellemesebb klímát előidézni.
A szigetelés vastagsága egy tetőtér esetében sajnos csak elnyújtja a felmelegedést, de egy pár nap után már visszafelé dolgozik, mivel éjszaka sem hagyja lehűlni a szobát és ontja magából a tető melegét. Egyik kedves ismerősünk 50 centis szigeteléssel látta el a tetőteret, mondván nem akar klímát, a követező nyáron 3db-ot szereltünk fel neki, amikor átmelegedett a cserepezés és a szigetelés már napközben sem hűlt le a lakás élhető hőmérsékletre.
Tetőteres beépítésnél mindenképpen javasoljuk, hogy már a gipszkartonozás szakaszában kerüljenek bele a szobánkénti előcsövezések a falazatba, a kondenzvíz elvezetéssel egy vizes blokkba, mert ez a munka ebben a fázisban még elhanyagolható tétel és később komoly probléma is lehet egy bebútorozott, belakott tetőtér becsövezése. Tehát érdemes előre felkészülni, mert a mai nyarak mellett már nem lehet egy tetőtéri lakásban egy nyarat élhetően elviselni.