Általánosan a havi 5000-8000Ft/ nyári hónap az ügyfelek által gyakorlatban kifizettet költsége a klimatizálásnak, ami nagyon kedvező, ha 200-300Ft/ átaludt éjszakában mérhetjük a kifizetett nyugalmunkat. A legtöbb pozitív visszajelzést azoktól az ügyfeleinktől kapjuk, akik addig egy lesötétített lakásban, ki sem mozdulva töltötték el a nyarakat és most újra visszakapják ebben az időszakban is a lakásuk komfortját a klíma használatával.
A legnagyobb félelem, amit általában le kell küzdenie az ügyfeleinknek amikor klímavásárlásra adják a fejüket, hogy jégverem lesz a lakásukból és egész nap olyan hidegben élnek majd mit az áruházakban, egyes munkahelyeken nyáron és megfáznak! Erről szó sincsen! A lakossági komfortklímák rendkívül precízen szabályozhatóak, és aki 28 fokot szeretne annak 28 fok lesz a lakásában, aki pedig 22-23 fokban érzi jól magát annak így is beállítható a klíma! Gyerekszobákban gyakran kívánság, hogy csak arra figyeljünk, ne menjen 30 fok fölé a hőmérséklet így belátható, hogy minden igény kiszolgálható és nem kell kompromisszumot kötni a használatával.
Klímát nyáron fűtésre? Igen! A tavaszi és nyári hónapokban is gyakran előfordulnak olyan szélsőséges hetek ahol a lakás hőmérséklete korrekcióra szorul, fáznak a lakók. Ilyenkor vagy az egész házban el kellene indítani a fűtést, esetleg központilag, vagy már nem elérhető a távfűtés szolgáltatása és marad az olajradiátor. A klíma rendkívül hatékonyan és olcsón, helységenként szabályozhatóan tudja a fűtést kiváltani és így egész évben hasznos szolgáltatást nyújt a lakóknak, legyen tél vagy nyár, hűtés vagy fűtés.
Hogyan használjuk a klímát?
Hálószobákban még a leghalkabban működő klíma is zavaró lehet az éberen alvók számára, így gyakorlati tanácsként javasolnám, hogy a lefekvési idő előtt 4-5 órával kapcsoljuk be az üres szobába a klímát és az esti lefekvéskor annyira hidegek lesznek a burkolatok, bútorok, hogy az éjszaka során végig kellemes időben alhatunk, nem melegszik vissza a szoba reggelig.
Nagyobb terek, nappalik, amerikai konyhás lakások.
A klímát érdemes a kánikulai napon már kora reggel egy kis fokozaton elindítani, így teljesen észrevétlenül teszi majd a dolgát és állandó kellemes hőmérsékletet biztosít, érezhető hang vagy légáramlat nélkül. A klíma áramfogyasztása a folyamatos használat során a legalacsonyabb, szenzorai biztosítják, hogy minimális terheléssel üzemeljen a klímaberendezés és a hűtés is a leginkább kiegyensúlyozott lesz ezáltal.
Üres helyiségek hűtése
Mennyi szobát használ otthonában? Ebből mennyit hűt klímával? Azokat is hűti, amelyeket nem használ? Érdemes odafigyelnünk erre, hiszen a nem használt szobák hűtése felesleges, és csak megemeli a rezsinket. Emellett nem csak sok energiát pazarol el vele, de azok a szobák, amelyeket gyakran használunk sem fognak kellően lehűlni. Csukjuk be azoknak a szobáknak az ajtaját, amiket nem használunk, hogy biztosítani tudjuk a megfelelő hőmérsékletet ott, ahol a klímaberendezéseket használjuk.
Káros napsugarak
Árnyékoljunk! A légkondicionáló első számú ellensége a nap. A nagy ablakok esetén, különösen azoknál, amelyek a déli vagy nyugati irányba néznek, nagyon sok a bejövő napsugárzás ami hőcsapdává változtatja a lakást. Ezáltal az ilyen helyiségek esetén a klímaberendezéseknek nagyobb energiafelhasználásra van szükségük, folyamatosan fognak üzemelni és áramot fogyasztani. A nyári időszakban ilyen esetekben használjunk függönyt vagy redőnyt, hogy a helyiséget védeni tudjuk a nap hőjétől. Így a klímaberendezés is hatékonyabban tud működni, és valóban olyan hőmérséklet biztosít, amelyet szeretnénk, jelentős költségmegtakarítással.
A klímarendszer karbantartása
A légkondicionálót évente legalább egyszer kell karbantartani, ha fűtésre is használjuk, akkor két alkalom az ajánlott. Az elkoszolódott belsőlégszűrők akár 15 százalékkal is növelhetik a villanyszámlát, és rövidíthetik a rendszer élettartamát. A kültéri egységbe rakodott por és nyárfaszöszök teljesen eltömíthetik a hőcserélőt, paplant képeznek rajta, és gyakorlatilag megszüntetik a hő leadást, akár a kompresszort is tönkretéve a túlterhelt használattal!
Fontolja meg a rendszer karbantartását tavasszal vagy közvetlenül a nyár előtt, hogy optimálisan működjön. Az éves ellenőrzés minden olyan problémát azonosíthat, amelyet meg kell oldani annak biztosítása érdekében, hogy a szezonban problémamentesen üzemeljen a klímaberendezése.