Pedig sokat lehet nyerni egy időben meghozott döntéssel. Akik ősszel-télen szereltetik fel a klímát, sokszor rendkívül kedvező áron és választékban kaphatnak klímaberendezést, mivel a forgalmazó cégek már készítik a helyet a raktáraikban az új típusoknak, s jelentős kedvezményt adnak a kifutó modellekre. A beszerelés is gördülékenyebb, nem hullafáradtak a szerelők, nem a 40 fokos melegben kell a falra felfúrni a berendezéseket, van idő szépen kitalálni az optimális megoldást. Gyakran előfordulnak olyan összetett szerelési munkák, tetőterek, légcsatornás gépek, vrv-rendszerek, multik, falban elvezett csövezések, amiket a főszezonban egyetlen kivitelező cég sem vállal el, mivel válogathatnak a munkák között. Ezért érdemes időben elindítani a kivitelezésüket és nem a főszezonban vadászni arra a szerelőre, akinek nincsen munkája még akkor sem.
A legmegfelelőbb időszak a klímaszerelésre a főszezon utáni hónapok egyike, például szeptember/október/november, esetleg még a korai előszezon január/február. Ilyenkor sokkal jobb munkát kaphatnak kedvezőbb áron, mint a kánikula kellős közepén. Márciusban már indul a szezon, dübörög a karbantartás és a kapacitások végesek. Aki ilyenkor nem rendelte meg a klímaszerelést, az készülhet a hosszabb várakozásra és bizony a főszezoni árakra is.
A megrendelők érdeklődése annyira ciklikus, hogy ha a nyár közepén jön egy hűvösebb hét, már akkor is érezhetően csökken a megrendelések, megkeresések száma, majd újra csúcsra pörög, amint újra beköszönt a kánikula. Pedig a meleg lakás egy héttel ezelőtt is meleg volt, és egy átmeneti enyhülés után újra meleg lesz majd. A munkák ilyenkor rendkívüli módon feltorlódnak, és hosszú, akár egy-két hónapos várólisták is előfordulhatnak a klímaszerelő cégeknél.
Aki ilyenkor szeretne SOS klímaszerelést, azokkal a „mesterekkel” találkozik majd, akiknek valami okból kifolyólag csak ebben az időszakban jut ügyfél (a sógor haverja, aki ugyan nem klímaszerelő, de már csinált ilyet is). Ez rendszerint meglátszik az elvégzett munkájukon is. Az idei évben tömegével jöttek megkeresések, hogy menjünk ki gázt tölteni a pár hete felszerelt klímához, amit nem klímás szerelt fel és azóta már eltűnt a „vállalkozó”.
Minden évben tucatszám megyünk kijavítani az expressz klímaszerelők tevékenysége után elkövetett hibákat: átkötjük a rosszul bekötött klímákat, pótoljuk az elszivárgott hűtőközeget a légkondicionálókban, esetenként átszereljük a komplett berendezést, megigazítjuk a cseppvízcsövet, felrakjuk egyenesen a beltéri egységet és még sorolhatnám.
Akinek többéves tapasztalata alapján meleg a lakása, annak mindenképpen azt javasolnám, hogy ne várja meg a csúcsidőszakot! Így jobb áron kaphat minőségi munkát.
A rosszul időzített klímaszerelések iskolapéldáját jelentik az állami intézmények, kórházak, iskolák, hivatalok, ahol valóságos klímatechnikai skanzen található a falazatokra kiépítve. Olyan egzotikus klímatípusokat láthatunk borzasztó módon felszerelve, hogy akár bemutatótermei is lehetnének a rossz kivitelezésnek. Ennek a jelenségnek egyszerűen csak annyi a kiváltója, hogy bár a költségvetésükben tervezhető az erre fordítható összeg, mégis kizárólag a legnagyobb kánikulában szeretnének kivitelezőt találni, olyat, aki a legolcsóbb ajánlatot teszi, most azonnal jön szerelni és még 30-60 napos utalást is elfogad. Ez a három tényező együtt vezet oda, hogy még véletlenül sem lehet szakszerűen elvégzett munkát találni az elkészült szereléseknél, mert ugyan melyik cég az, akinek ebben az időszakban nincsen munkája és ezekkel a feltételekkel is elvállal egy szerelést? Ősztől tavaszig szépen és szakszerűen ütemezve lehetne szerelni, akár még olcsón is, de ez egy állami intézménynek megoldhatatlan problémát jelent.
Szigetelni fogják a házat. Mikor kerüljön fel a klíma?
A külső hőszigetelés nagy mértékben javítja az épületek hőmegtartó képességét, de sajnos ez igaz arra az esetre is, amikor nyáron már nem hűl ki éjszaka a ház. A panelprogramban részt vevő lakások jelentős részénél a szigetelés felrakása után lesz igény a légkondicionáló beépítésére, mivel az addig éjszaka lehűlő lakást folyamatosan melegen tartja a külső szigetelés. Ennek az az oka, hogy a belépő magasabb frekvenciájú fénysugár felmelegíti a lakást, de a hő nem tud kilépni a szigetelt falfelületen abban a mértékben, ahogy a nappali felmelegedés megtörtént.
Gyakorlati tapasztalat, hogy a szigetelt házak körülbelül egy héttel később melegszenek fel mint a sima tégla, viszont akár a nyár végéig sem hűlnek vissza, ha mesterségesen nem csökkentjük a belső hőmérsékletet klimatizálással.
A klíma felszerelése a külső szigetelt falra igényel némi felkészülést a szerelő részéről. Jóval hosszabb és erősebb csavarral, tiplivel kell dolgozni, hogy a szigetelés vastagságát átérje a kötőelem, illetve a csavar alá minden esetben a szigetelés vastagságával megegyező távtartót kell levágni, hogy a meghúzott csavar ne károsítsa majd a szigetelést a konzol felrakásakor.
A ház külső szigetelése előtt mindenképpen érdemes a már meglevő klímát szakszerűen leszereltetni (hűtőközeg visszanyerése, elektromos kábelek kikötése, rézcsövek lebontása és szigetelése). Ez egyrészt jelentősen megkönnyíti a későbbi felszerelést, másrészt nem szabad körbeszigeteltetni a klímakészüléket, mivel rendkívüli módon leromlik a hatékonysága és megnő az idő előtti meghibásodás kockázata is. A klíma kültéri egysége mögött minimálisan 20 cm hely szükséges ahhoz, hogy a klíma működése közben a hűtésre használt levegőt zavartalanul átszívja a ventilátoron. Ha ezt a teret a szigeteléssel elvesszük tőle, úgy a gép fokozott terhelésnek lesz kitéve, ami nagy mértékben rontja a hatékonyságát, sőt csökkenti a klíma élettartamát is.
A külső hőszigetelés kialakítása remek alkalom a klimatizálás kiépítésére, mivel itt még szabadon vezethetőek a csövezések, és nem utólagosan kell megfúrni a már kialakított hőszigetelést a kész falon. Ha nem is vásároljuk meg rögtön magát a klímát, az előcsövezést akkor is érdemes beépíttetni, mivel ezzel később nagyon sok bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat. Egy klíma előcsövezése kis költségelem egy ekkora beruházásnál, viszont rendkívül praktikus opció a későbbi felszereléskor. A szigetelés befejeztével a kültéri egység felrakása csak egy pár órás munkát jelent, utána már üzemszerűen működhet újra a légkondicionálója.