Klímaszerelés panellakásban
Hatékony klímaszerelés panellakásba: miért választják sokan a BudaKlímát?
A panelben történő klímaszerelés megosztja a beszerelő cégeket, sokan egyáltalán nem vállalják ez az ilyen típusú munkát, mert nagymértékben koptatja a szerszámokat és jóval időigényesebb, mint egy családiházas szerelés. A betonvasak közötti átfúrás és a panelszerkezet kemény betonja a fúrófejeket gyorsan elkoptatja, így egy téglafalas klímaszereléshez képest jelentősen növeli a költségeket a beszerelő cégnek.
A Budaklíma szívesen vállalja el a klímaszerelést panellakásokban is, mivel felkészültünk erre a típusú munkára az évek során és nagy rutinnal végzik el kollégáink a klíma beszerelését. Miért is vagyunk ezen a téren kivételek? Egyrészt kizárólag a legkomolyabb ipari szerszámokkal, fúrógépekkel, fúrófejekkel, ipari porszívókkal szerelünk, így jóval hatékonyabbak a kollégáink, nem égnek le a fúrógépek és mérsékeltebb az elhasználódás is. Ismerjük a lehetséges klímaszerelési megoldásokat és ezeket hatékonyan alkalmazzuk a klímaszerelés során, nem kell e helyszínen tanakodni a szerelés kivitelezéséről.
Általában a klímaszerelés panellakásokban a korszerű elektromos hálózat miatt könnyű és így bőven elbírja a klíma áramfelvételét (600-800 watt), nincsen szükség a lakás átvezetékelésére mint a régi bérházak esetében gyakran. Így a klímaszerelés során nem ütközünk ezen a téren sem nehézségbe, egyszerűen akár egy konnektorba is csatlakoztatható a klíma.
Klímaszerelés panellakásba: Mire érdemes figyelni?
Osztott panellakás esetében, ha egy darab klíma az elképzelés, általában a legnagyobb teret, a nappalit érdemes hűteni, mivel így nyerjük a legnagyobb hasznos teret és a család a legtöbb időt a nappaliban tölti. U-alakú panellakás esetében számolni kell vele, hogy a lakás egyik felén felszerelt klíma nem lesz hatással a másik sarokban lévő szobára, így csak két berendezés felszerelésével lesz lehűthető az egész lakás. Alkalmanként elborzadva hallom, hogy akad cég, aki a lakás kellős közepébe akar felszereltetni az ügyféllel egy 5kw-os, vagy nagyobb klímaberendezést, mondván ez majd lehűti az egész lakást. Ez ugyanis nem igaz.
Az inverteres klímák automatikusan szabályozzák a működésüket, így érzékelik a hőmérséklet változását, majd több vagy kevesebb hűtőteljesítményt adnak le. A szűk folyosó közepére beszerelt klíma a saját hidegét szívja vissza magára, így leszabályoz és ventilátor üzemmódban működik, majd megint felmelegedik a folyosó és megint lehűti. Így a nagy ötletből lesz egy hidegebb folyosónk, de semmiféle hatása sem lesz az ebből nyíló szobákra, ez egy teljesen hibás megoldás.
Klímaszerelés panellakásba: Hová szereltessük?
A panellakásban a klímát érdemes a meleg belépő pontjára, az ablak elé szereltetni, így ott fogunk hűteni, ahol a felmelegedés történik, nem pedig a lakás belső részein, ahol jelentősen rosszabb a hűtés hatásfoka, de cserébe legalább csúnya a bevezető csövek látványa. A szépen felszerelt klíma csöveit az ablak függönye eltakarja, így csak a beltéri egység lesz látható a fal bal vagy jobb oldalán.
Klímaszerelés panellakásba: Esztétikusan is lehet
Érdemes tudni, hogy igazi szerelési rémálom amikor kint, a panel falán vezetődnek a szigetelt klímacsövek. Biztosan sok ilyet láttak már, ahogyan a csupasz rézvezetékek lengedeznek a panellakások falán, sokszor utólag elérhetetlen helyeken, szigetelés és burkolat nélkül. Ezekben az esetekben meggyőzhető volt a szerelő, hogy „én nem akarok csöveket bent látni” akció keretében kívül vitte el „parasztban” a csövezést, amit az UV sugárzás pár év alatt leégett és a rendkívül ronda csöveken kívül még a klímaberendezésünk áram fogyasztását is jelentősen megnöveli a szigeteletlen csőben lévő, napsütötte hűtőközeg áramlása. Nem szabad így szereltetni! A csövezést mindig az UV álló kábelcsatornában és a lakáson belül kell, lehetőleg röviden elvezetni.
Klímaszerelés panellakásba: A kültéri egység
Nagyon fontos! A panelban történő klímaszerelés során gondolni kell a később keletkező kondenzvízre, ami nem csepeghet járdára, az alsó szomszédok ablakába, járókelőkre. A terasszal rendelkezők előnyben vannak, ott simán felfogható a kondenzvíz egy edényben és remekül locsolhatóak vele a balkon növények. Terasz nélküli lakás esetében az egyéni gyűjtésen kívül egy vízvezetékszerelő bevonásával is kiépíthető a kondenzvíz belső elvezetésre, így évtizedekre letudhatjuk ezt a kellemetlenséget is.
Klímaszerelés panellakásba: Nincs akadálya
Érdemes tudni, hogy paneles klímaszerelés nem engedélyköteles, nincsen erre egyelőre szabályozás, csak a cseppvíz elvezetésére. Viszont, ha belevonjuk a közös képviselőt akkor habitustól függően előfordulhatnak akár egészen meglepő, sőt, abszurd kérések is. Érdemes ebben az esetben a többi lakó klímaberendezését és felszerelést alapul venni és ez mindig jó hivatkozást jelent, ha éppen kifogtunk egy kötekedős házmestert. :)
Amennyiben szeretne Ön is panellakásába klímát szereltetni, úgy kérje személyre szabott ajánlatunkat, amely előtt ingyenes helyszíni felmérést biztosítunk!